Nahrávám...

Historie klubu

FK Jinočany » O nás » Historie klubu

Historie našeho klubu sahá až do roku 1928, kdy byl v hostinci pár nadšenci založen fotbalový klub SK Jinočany. Začátky nebyly jednoduché. Jistý pán pronajal těmto zakladatelům kus pole, které pomalu upravili k podobám fotbalového hřiště. Aby byly zajištěny aspoň nějaké finanční prostředky, tak se zde pořádaly zábavy.  

Ačkoliv úspěchy fotbalového oddílu byly střídavé, nadšení k fotbalu bylo obrovské. 

Po několika letech se začalo budovat nové hřiště hned vedle stávajícího. Na tomto novém hřišti se odehrávaly velké fotbalové bitvy.

 

V roce 1938 založil Václav Šulc dorost, který pak posunul k mužstvu dospělých. Jinočanský tým odehrál utkání s řadou pražských mužstev, které dnes už ani neexistují.  

Z našeho mužstva dokonce přestoupil jeden z hráčů do týmu Sparta Praha, a to Karel Rohlíček. 

 

Další hřiště se začalo budovat v roce 1951 a následující rok se na hřišti už hrálo, ale v dalších letech byly nutné ještě nějaké úpravy. Prvně se postavily dřevěné kabiny s bytem pro správce. Později byly tyto kabiny nevyhovující, a tak se s pomocí mnoha fotbalových příznivců začaly v roce 1957 budovat jiné, také s bytem pro správce. Tyto kabiny po několika úpravách slouží dodnes. 

 

V roce 1953 zde nastala krize. V našem jinočanském oddílu skončili hráči a funkcionáři a založili si svůj oddíl kopané. V našem klubu bylo málo hráčů, a tak museli hrát i ti, kteří do této doby moc nehráli.  

Dalším problémem bylo to, že mladí dobří hráči museli odejít na vojnu. Mužstvo v této době zažívalo opravdu špatné období a sestoupilo do IV. Třídy. 

 

Pan Josef Šimáček přivedl z Řeporyj pana Marka, který v mládí hrával za Viktorii Žižkov. Ten se stal nejen platným hráčem, ale zároveň se mu podařilo dát mužstvo dohromady a po návratu mladíků z vojny se postoupilo do III. Třídy.  

 

V roce 1958 přišel po několika letech zpět do Jinočan Karel Rohlíček a začal se hrát skvělý fotbal. Postoupilo se do II. třídy, kterou se několikrát povedlo vyhrát, ale nikdy se nepostoupilo kvůli organizačním změnám, které byly v té době na denním pořádku. Zájem o fotbal byl stále velký.  

Měli jsme dobré týmy v žácích a dorostu. Funkcionáři byli: Votásek J., Votásek V., Kiliánek J., Zach A., Týb J., Svoboda B. 

Později výkony ale opět klesly, v čemž hrála roli výměna generací. V tomto období vedl mužstvo velmi obětavý Karel Majer za pomocí starších hráčů. Na hřišti se stále pořádaly různé akce a v hostinci taneční zábavy. 

V roce 1971 přišel do našeho mužstva hráč z Motorletu Jinova Jelínek. Výkon mužstva se opět zlepšil. Jelínek dával góly jak na běžícím páse a mužstvo bylo opět nahoře.  

Po letech opět přišel útlum. 

Přišli hráči dorostu a nastoupil trenér Sčástka. Mužstvo se doplnilo... Přišel Beránek J., Sokolíček, Hrabík, Zuzák, Sčástka P. a v klubu to začalo opět klapat. 

V A mužstvu pak ještě vystřídal pana Sčástku trenér Moravec, který přivedl M. Porazila, což byl útočník mimořádných kvalit. Pak mužstvo trénoval J. Jelínek, po něm D. Zuzák. 

Stále to byla úspěšná léta. Beránek vyřídil přestupy dvou Slováků
M. Ambruse a I. Bogára, kteří pak odešli do Aritmy Praha. Po jejich odchodu odešlo nebo skončilo skoro celé A mužstvo a kvalita hry se začala opět snižovat. Na krátkou dobu opět trénoval mužstvo J. Moravec. Též jsme měli B mužstvo, které skončilo a jedno mužstvo jsme měli ve třetí třídě.
 

 

S příchodem vedoucího týmu Pavla Šmejkala v roce 2015 nastaly v klubu obrovské změny. Příchody hráčů, nových sponzorů, rekonstrukce hřiště, hospody, přestavba kabin, branek aj.

Fotky z některých rekonstrukcí:

 

Josef Beránek, který se v klubu herně a následně trenérsky angažuje již 26 let od roku 2017 aktivně mužstvo i trénuje. S příchodem Beránka na post trenéra se z Aritmy vrátil i Ambrus s Bogárem. V témže roce A-tým postoupil do II. třídy. 

 

V roce 2018 k nám přichází hned několik hráčů. Brankář Pavel Rams k nám přišel z týmu FK Zbuzany a hraje u nás doteď. Je to brankář obrovských kvalit a pro náš tým kvalitní oporou v bráně. 

Dalším příchodem v roce 2018 byl Petr Voborník, který si prošel několika kvalitními týmy, jako například FK Mladá Boleslav. Voborník v našem týmu střílel jeden gól za druhým a byl naším útočníkem číslo 1. Před sezonou 2022/23 ale tým opustil a přesunul se do TJS Nová Ves pod Pleší.  

Dalším velmi kvalitním přestupem roku 2018 byl Tomáš Volek. Ten si prošel týmy jako SK Aritma Praha, FK Dukla Praha, Motorlet... Volek je velmi kvalitním hráčem hned na několika pozicích... Obránce, záloha. Tomáš je v našem týmu i dnes a jeho hra je stále stejně kvalitní.

 

Další zajímavou událostí roku 2018 je výročí 90 let našeho klubu. K této události se na našem hřišti odehrál zápas mezi týmem složeným z jinočanských legend proti Amfoře (sestava Amfory: P. Steiner, P. Salava, V. Tittelbach, J. Čenský, P. Rada, P. Bičovský, R. Šírl, L. Rous, V. Havelka, P. Větrovec, J. Berger, M. Jiráň, O. Sokolov, A. Panenka, L. Pavlásek, M. Hložek, J. Fiala, J. Weber a P. Poulíček. Trenér Werner Kotas). Zápas nakonec zvítězila Amfora 3:5 a pro celé Jinočany to byla skvělá událost.  

 

V roce 2019 se posouváme do 1.B třídy a současně jsme vyhráli okresní pohár. Což byl 1 z největších milníků novodobého fotbalu v Jinočanech.

 

 

Sezóna 2021/22 pak přináší postup do 1.A třídy! Z prvu to po vyhroceném zápasu v Letech na posutp nevypadalo, ale nakonec jsme postoupili z druhého místa!

 

Nejnovější událostí klubu byl příchod trenéra Pavla Gregora, který k nám příšel v lednu 2022 a od sezony 2022/23 zde funguval jako hlavní trenér a Josefem Beránkem jako asistentem. Pavel Gregor k nám přišel z Admiry Praha a neuvěřitelně pozvednul morálku v týmu a zároveň přivedl několik nových hráčů.

Velkou éru mládežnických kategorií zde v roce 2012 začal Milan Lžičař jako Fotbálek děti z.s.. Motto trenérů naší mládeže je již od počátku: "Nevychováváme fotbalisty, ale děti co milují fotbal!"

Aktuálně máme v Jinočanech všechny kategorie mládeže od školičky až po dorost! Milan Lžičař zde začínal pouze s pár chlapci a dnes v mládežnických kategoriích čítáme více než 100 malých fotbalistů, které napříč kategoriemi trénuje dohromady 7 trenérů. Aktuálně čítáme v mládežnických kategoriích velmi silné ročníky, které nám ze zápasů a turnajů přinášejí nemalé úspěchy.

Fotky z úplných počátků Fotbálku děti z.s.: